GOSPODARKA i turystyka
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:
1 347 zł
-10,04%
do roku 2022
3491
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
316
Liczba nowych osób prowadzących działalność gospodarczą w rejestrze REGON
230
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą wypisanych z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2023 r.
Miasto Cieszyn zdecydowało się na stosowanie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku stawek podatków od środków transportu zachowano zróżnicowany poziom ich wysokości, zależnie od wieku pojazdu.
Najbardziej preferencyjne warunki dano przedsiębiorcom użytkującym pojazdy wyprodukowane od 2017 r. - w tym przypadku stawki są nawet o 1/3 niższe niż w przypadku pojazdów najstarszych tj. przed 2012 r. Różnicowanie wysokości składek to jeden ze sposób dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego miasta, ale także dbania o zrównoważony rozwój.
Dogodne warunki dla prowadzenia biznesu potwierdza stały wzrost liczby nowych działalności gospodarczych zarejestrowanych w 2023 r. w REGON.
Wsparcie inwestorów i przedsiębiorców
Cieszyn, poprzez swoje położenie przygraniczne, dba o to, aby stawać się miastem otwartym i przyjaznym dla przedsiębiorców i inwestorów.
Atutem jest nie tylko transgraniczny charakter miasta, ale też sąsiedztwo miejsc atrakcyjnych turystycznie, klimat okolicy, ale przede wszystkim życzliwość, gościnność i profesjonalizm obsługi. Wszystkie te elementy mają zapewniać ludzi biznesu, że tutaj można bezpiecznie lokować swoje inwestycje.
Kreatywna polityka prowadzona przez władze miasta, a także konsekwentna realizacja założeń strategii rozwoju Cieszyna oraz wieloletnich programów inwestycyjnych i szeroko pojętej promocji miasta sprzyja inwestorom.
Wsparcie przedsiębiorczości na terenie Cieszyna w 2023 r.:
szkolenie mające na celu zapoznanie przedsiębiorców z nowymi przepisami dotyczącym fundacji rodzinnych,
spotkanie z przedsiębiorcami w celu omówienia tematu zwolnień niektórych nieruchomości z podatku od nieruchomości,
ustalenie kierunków rozwoju przedsiębiorczości - spotkanie poświęcone pracom nad Strategią Miasta Cieszyna do 2030 r.,
rozmowy z przedsiębiorcami - Mobilny punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców, w którym przedsiębiorcy mogli porozmawiać o sprawach związanych z przedsiębiorczością z przedstawicielami Urzędu Miejskiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie,
targi edukacji i pracy oraz wykłady i prelekcje - Cieszyński Tydzień Przedsiębiorczości.
spotkania z udziałem przedsiębiorców
W 2023 r. Burmistrz Cieszyna organizowała spotkania z udziałem przedsiębiorców:
19 września 2023 r. – poświęcone omówieniu stanu prac nad strategią Cieszyna do roku 2030 oraz przybliżające zasady funkcjonowania fundacji rodzinnych,
10 października 2023 r. – tematem spotkania były zwolnienia niektórych nieruchomości z podatku od nieruchomości,
11 listopada 2023 r. – spotkanie poświęcone pracom nad Strategią Miasta Cieszyna do roku 2030,
wrzesień 2023 r. – na cieszyńskim rynku otwarty był Mobilny punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców, w którym przedsiębiorcy mogli porozmawiać o sprawach związanych z przedsiębiorczością z przedstawicielami Urzędu Miejskiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie.
Cieszyński Tydzień Przedsiębiorczości
18 – 24 listopada 2023 r. przy współpracy z WSB zorganizowany został Cieszyński Tydzień Przedsiębiorczości, który obfitował w wydarzenia:
18 – 19 listopada 2023 r. – dni otwarte Szkoły Rzemiosł,
20 listopada 2023 r. – prelekcja Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju,
21 listopada 2023 r. – Fundusze dla przedsiębiorców – spotkanie z PUP w Cieszynie oraz z przedstawicielami Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Katowicach,
22 listopada 2023 r. – Targi Edukacji i Pracy, w ramach których młodzież miała możliwość wysłuchania prelekcji oraz zapoznania się z działalnością cieszyńskich przedsiębiorców i instytucji,
23 listopada 2023 r. – wykłady prowadzone przez Fundację „Zwolnieni z Teorii” pn. Zrób własny projekt,
24 listopada 2023 r. – panel dyskusyjny pn. Biznes z pasją, w którym Paneliści opowiedzieli swoje historie, jak ich pasja przerodziła się dobrze prosperujący biznes.
organizacje pozarządowe
W 2023 r. Organizacje pozarządowe brały udział w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez Miasto Cieszyn, które odbywały się w terminach:
16 stycznia 2023 r. – spotkanie noworoczne z Burmistrzem Miasta, w trakcie którego Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego omówiła plan pracy na rok 2023, a także swoje plany zaprezentował OWES Bielsko-Biała
22 lutego oraz 18 maja spotkania edukacyjne w zakresie pozyskiwania środków w ramach projektu Śląskie Nowefio 2021-2023,
cykl spotkań (9 maja do 9 listopada) wspierających działania NGO prowadzonych przez Fundację Trzeci.org,
2 września 2023 r. – warsztaty połączone z pracami nad Programem współpracy Miasta Cieszyna z organizacjami pozarządowymi ramach Przekładańca Cieszyńskiego.
MIĘDZYGMINNA STREFA GOSPODARCZA
Misją Strefy jest tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki na terenie gmin Partnerów, poprzez wsparcie napływu inwestycji zewnętrznych. Strefę tworzą Miasto Cieszyn oraz Miasto Skoczów, Gmina Chybie, Gmina Dębowiec oraz Gmina Hażlach.
Cele strategiczne to:
zwiększenie napływu inwestycji do Partnerów,
konsulting inwestycyjny jako narzędzie wsparcia dla inwestorów,
promocja gospodarcza w kraju i zagranicą.
stanowisko ds. organizacji pozarządowych i przedsiębiorczości
Za działania podejmowane przez Miasto Cieszyn na rzecz inwestorów i przedsiębiorców w 2023 r. odpowiadało Stanowisko ds. oragnizacji pozarządowych i przedsiębiorczości.
Wśród działań znalazły się:
przygotowanie materiałów na stronę internetową — "zakładka "dla biznesu",
prowadzenie zadań związanych z "PComplex — Zlecenie badania kluczowych dla rozwoju miasta branż",
analizy rynku pracy pod kątem ofert edukacyjnych Cieszyna, podjęcie działań związanych z organizacją Targów przedsiębiorczości, pracy i edukacji,
obsługa i koordynowanie zadań Zespołu ds. Obsługi Inwestora, składającego się z przedstawicieli władz Miasta, pracowników UM i Zamku Cieszyn. Głównym zadaniem Zespołu jest kompleksowe wsparcie administracyjne względem przedsiębiorców i inwestorów,
współpraca z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Międzygminną Strefą Gospodarczą,
wizytacja cieszyńskich zakładów pracy, analiza potrzeb i perspektyw rozwoju gospodarczego,
Zespół zadaniowy do spraw obsługi inwestora
W dniu 6 kwietnia 2023 r. Burmistrz Miasta Cieszyna podjął Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu zadaniowego do spraw obsługi inwestora. Zarządzenie to znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej tutaj.
Zarządzeniem Nr 0050.229.2023 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 6 kwietnia 2023 r. powołany został zespół zadaniowy do spraw obsługi inwestora.
Zadaniem zespołu jest realizacja wszystkich niezbędnych działań dotyczących obsługi inwestorów chcących rozpocząć lub prowadzących działalność na terenie Miasta Cieszyn w szczególności:
opracowania i wdrożenia metod skutecznego wyszukiwania inwestorów,
popularyzowania informacji o możliwościach i warunkach inwestowania, w tym opracowania ofert inwestycyjnych,
inicjowania działań i programów sprzyjających rozwojowi inwestycji przedsiębiorców, szczególnie w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy,
wspierania inwestorów na wszystkich etapach przygotowania i realizacji inwestycji oraz dalszej opieki poinwestycyjnej,
podejmowania działań w zakresie tworzenia różnego rodzaju obszarów i stref dedykowanych inwestorom,
współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi,
współpracy z uczelniami wyższymi.
Zamek Cieszyn
Zamek Cieszyn to nietypowa instytucja kultury, która wspiera innowacyjny biznes, promuje dobre projektowanie, ale również tworzy ofertę turystyczną, opiekuje się zabytkami i organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne.
W 2023 r. Zamek Cieszyn zrealizował szereg działań wspierających innowacyjność i przedsiębiorczość:
jest siedzibą i obszarem działania licznych organizacji, takich jak Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, EUWT Tritia, Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”, Fundacja „Laja” (Herbaciarnia), Spółdzielnia Socjalna „Ofka” (8 Pokoi), Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce” oraz Fundacji Punktum Montessori (przedszkole),
w programie Dobre Innowacje, realizowanym w ramach w projektu „Polska dostępna - dostępność do zaprojektowania”, Zamek bezpośrednio współpracował ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, które jest liderem projektu,
zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym Punkt Informacji Turystycznej współpracował także ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej „OLZA”,
letnie spacery o tematyce historycznej organizowane były przez Zamek w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, a seria spotkań z historią wczesnego średniowiecza wraz ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”.
Więcej informacji na temat działalności w zakresie przedsiębiorczości Zamku Cieszyn znajduje się na stronie Wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości.
Targowiska miejskie
Targowisko rolno - spożywcze przy ul. Św. Jana Sarkandra
Utrzymaniem i prowadzeniem targowisk miejskich w Cieszynie zajmuje się Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie. Jednostka ta administruje trzema obiektami oraz lokalami handlowymi:
targowisko przemysłowe przy ul. Katowickiej – powierzchnia 16.680 m2 – 443 miejsca handlowe,
targowisko rolno – spożywcze przy ul. św. Jana Sarkandra – powierzchnia 4.200 m2 – 189 miejsc handlowych,
Miejskie Hale Targowe przy ul. Stawowej 6 – hala targowa – 31 boksów handlowych,
lokale handlowe – powierzchnia 4.730 m2.
turystyka i rekreacja
PUNKTY INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Osoby odwiedzające cieszyński rynek mogły skorzystać z usług Cieszyńskiego Centrum Informacji (CCI) czynnego 6 dni w tygodniu, a w sezonie wakacyjnym (lipiec - sierpień) 7 dni w tygodniu.
Przez cały 2023 r. CCI odwiedziło 32.856 osób, z tego:
turyści z kraju 27.681,
turyści z zagranicy 5.175.
Jak co roku najwięcej turystów krajowych przybyło z woj. śląskiego. Natomiast wśród turystów zagranicznych Informację turystyczną najczęściej odwiedzali turyści z Republiki Czeskiej.
Zdjęcie przedstawia Cieszyńskie Centrum Informacji na rynku.
Aktualnie Punkt Informacji Turystycznej otwarty jest codziennie w godzinach 08:00 do 16:00.
2023 r. był czasem kolejnej, cyklicznej certyfikacji punktu, który otrzymał notę czterogwiazdkową. W latach ubiegłych pochwalić mogliśmy się dwoma gwiazdkami. Punkt Informacji Turystycznej działa w Śląskim Systemie Informacji Turystycznej zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu, map, przewodników i materiałów promocyjnych.
Natomiast drugi, funkcjonujący przy instytucji kultury Zamek Cieszyn - zamkowy Punkt Informacji Turystycznej współpracuje ze Śląską Organizacją Turystyczną, Polską Organizacją Turystyczną, Euroregionem Śląsk Cieszyński, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”, punktami informacji z województwa śląskiego, z Polski i z zagranicy, gminami, PTTK oraz gminnymi ośrodkami kultury.
WZGÓRZE ZAMKOWE
Wzgórze Zamkowe odwiedzane jest przez mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów z całej Polski, jak i z zagranicy.
Przez cały 2023 r. sprzedano 55 299 biletów.
Wieża Piastowska i Rotunda były dostępne dla gości codziennie. W miesiącach zimowych zabytki były otwarte od 10:00 do 16:00, wiosną do godziny 17:00, w maju do godziny 18:00, a od czerwca do września zabytki udostępniane były dla zwiedzających od godziny 10:00 do 19:00.
Osoby odwiedzające Wzgórze Zamkowe i instytucję Zamek Cieszyn mogły skorzystać z usług Punktu Informacji Turystycznej czynnego 7 dni w tygodniu.
W 2023 r. Punkt odwiedziło 9646 osób (w tym 1154 osób z zagranicy).
W pierwszym półroczu 2023 r. liczba odwiedzających wynosiła 4659 osób. W drugim półroczu 2023 r. odnotowano 4428 odwiedzin punktu Informacji Turystycznej znajdującym się na Wzgórzu Zamkowym.
8 zł
ulgowy
12 zł
normalny
35 zł
rodzinny
4 zł
Cieszyńska Karta Dużej Rodziny
Porównując z 2022 r., w którym Punkt Informacji Turystycznej odwiedziło 9903 osoby, więc można zauważyć niewielki spadek liczby turystów o 3 %.
Jak co roku najwięcej turystów krajowych przybyło z woj. śląskiego. Natomiast wśród turystów zagranicznych Informację turystyczną najczęściej odwiedzali turyści z Republiki Czeskiej i Ukrainy.
W 2023 r. punkt informacji turystycznej posiadał notę czterogwiazdkową.
Punkt Informacji Turystycznej działa w Śląskim Systemie Informacji Turystycznej, zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu, map, przewodników i materiałów promocyjnych. Zamkowy Punkt Informacji Turystycznej współpracuje ze Śląską Organizacją Turystyczną, Polską Organizacją Turystyczną, Euroregionem Śląsk Cieszyński, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”, punktami informacji z województwa śląskiego, z Polski i z zagranicy, gminami , PTTK oraz gminnymi ośrodkami kultury.
INNE DZIAŁANIA
W styczniu 2023 r. zorganizowano cykl warsztatów dla dzieci ZAMEK CIESZYN PROJEKTOWO, podczas których najmłodsi mieli możliwość zaprojektowania własnej poduszki, stworzenia własnego notatnika i papeterii, poznania typografii, uczestniczyli w warsztatach fotograficznych oraz projektowali małe formy odblaskowe. W zajęciach uczestniczyło około 10 dzieci dziennie.
W maju odbyła się kolejna CIESZYŃSKA NOC MUZEÓW – 19 maja 2023 r. Przygotowano dla zwiedzających różne atrakcje. Wśród nich była możliwość wzięcia udziału w 3 spacerach tematycznych pt. Jak zamek budowano, podczas których przewodnik pokazywał ślady budowy, rozbudowy i przebudowy zamku do stanu obecnego. Po raz kolejny uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zwiedzenia zabytków w godzinach wieczornych. Wejście na Wieżę Piastowską oraz do Rotundy w tym dniu było darmowe. Z oferty wejścia na wieżę skorzystało ponad 1000 osób, natomiast podczas 3 spacerów wzięło udział około 150 osób.
W ramach Nocy Muzeów Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce” zapraszało na pokazy rekonstrukcji życia Słowian.
W Nocy Muzeów udział wzięło około 2500 osób zarówno z okolicznych miejscowości, jak i z Republiki Czeskiej.
W dniach 27-28 maja 2023 r. na Wzgórzu Zamkowym odbył się Dziewięćsił festiwal - nowe wydarzenie na festiwalowej mapie Śląska, organizowany przez Euroregion Śląsk Cieszyński podczas którego przy Wieży Piastowskiej rozstawiona była wioska Słowian, przeprowadzony został turniej 9 wojów oraz odbyły się koncerty. Wydarzenie przyciągnęło kilkaset turystów.
W pierwszy weekend czerwca 2023 r. odbyło się wydarzenie Słowianki-bajanki skierowane do najmłodszych. Podczas imprezy odbyły się zabawy ruchowe dla dzieci, pokaz ozdabiania tkanin połączone z opowieściami dotyczącymi barw wczesnego średniowiecza czy strzelanie z łuku.
W okresie wakacji szkolnych zorganizowano warsztaty dla dzieci pod nazwą Mała pracownia rzemiosła – letnie warsztaty dla dzieci. Dwa turnusy: w dniach 24-28 lipca i 21-25 sierpnia 2023 r., w których nauczono podstaw takich rzemiosł jak snycerstwo, wyplatanie, obróbka wełny, introligatorstwo, ceramika. Mistrzami byli wykładowcy Szkoły Rzemiosł Cieszyn. W zajęciach uczestniczyło około 10 dzieci dziennie.
Od lipca do sierpnia 2023 r. prowadzono Spacery z Zamkiem Cieszyn. Cykl spacerów o zróżnicowanej tematyce. Uczestnicy spacerowali m.in. po cieszyńskich koszarach, śladach Franciszka Józefa i Alberta Sasko – Cieszyńskiego czy tropach Kociej Szajki. Liczba uczestników wahała się od kilkunastu osób do 50.
W dniach 11 – 13.08.2023 roku zorganizowano cykliczną imprezę pod nazwą „Skarby z Cieszyńskiej Trówły”. Podczas trzydniowego wydarzenia zorganizowano koncerty folkowe, spacer zielarski, występy kapel regionalnych, warsztaty oraz tradycyjny jarmark rzemiosła. Imprezą towarzyszącą było II Cieszyńskie Winobranie.
W dniach 16-17 września 2023 r. w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się warsztaty pieczenia strudla połączone z niedzielnym, tradycyjnym konkursem wypieków. W warsztatach wzięło udział 17 osób, do konkursu zgłosiło się 5 uczestników.
W dniach 29 września - 1 października 2023 r. w ramach Weekendu z Seniorem, przygotowano specjalną ofertę. Oferta obejmowała bezpłatne warsztaty tematyczne, spacer oraz zwiedzanie Wieży Piastowskiej. Darmowe zwiedzanie Wieży Piastowskiej dla seniorów 60+.
Kartka do przyjaciela – warsztaty w Muzeum Drukarstwa.
Sznurkowe opowieści - warsztaty z wyplatania makramy.
Oprowadzanie po wystawie Śląska Rzecz i Dobre Innowacje.
Śladami cieszyńskiej przyrody - spacer tematyczny.
Okres świąteczny w Zamku Cieszyn oznaczał przygotowania oraz przeprowadzenie cyklicznego wydarzenia pod nazwą Zaprojektuj Święta.
Okołoświąteczne aktywności w formie warsztatów dla seniorów, rodzin i dzieci:
1 grudnia 2023 r. - Warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych dla kobiet,
4 grudnia 2023 r. - Rodzinne warsztaty pieczenia cieszyńskich ciasteczek,
12 grudnia 2023 r. - Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych dla seniorów oraz rodzinne warsztaty tworzenia ozdób świątecznych dla seniorów,
W dniu 17 grudnia 2023 r. ogłoszono wyniki kolejnej 17. edycji Konkursu na Cieszyńskie ciasteczka, gdzie oceniane są zgodność z tradycją, estetykę i staranność wykonania, bogactwo form, smak, sposób podania.
Zamek Cieszyn był także współorganizatorem wydarzeń odbywających się na terenie Wzgórza Zamkowego. Do tego rodzaju imprez zaliczyć można:
wystawę prac studentów dotyczącą zagospodarowania wnętrza lokalu gastronomicznego – organizatorem był Zakład Budynków Miejskich (marzec 2023),
wizytę Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego - spotkanie organizowane przez Euroregion (kwiecień 2023),
25. Edycję Festiwalu Kino na Granicy (kwiecień/maj 2023),
w czerwcu 2023 r. odbyło się na terenie Wzgórza Święto Herbaty,
kuchnia Słowian – Golęszyce (sierpień 2023),
Cieszyński Przekładaniec – koncert w Rotundzie (wrzesień 2023),
Piknik Ekologiczny, którego organizatorem był Wydział Ochrony Środowiska UM (wrzesień 2023),
Międzynarodowy Festiwal Teatralny bez Granic (październik 2023), 32. Edycja, koncert zespołu Czereśnie, spektakl Kaspar na Dziedzińcu Zamkowym,
Spotkanie w ramach Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE - organizator Związek Miast Polskich i Urząd Miejski (październik 2023)
współorganizacja obchodów Roku Prof. Józefa Buzka w tym konferencji naukowej „Dla polskiej i śląskiej Ojczyzny – prof. Józef Buzek (1873-1936)”,
Hospicjum św. Łukasza w Cieszynie – warsztaty pieczenia ciasteczek (grudzień 2023).
muzeum drukarstwa - EKSPOZYCJA DRUKARSTWA
W 2023 r. Muzeum Drukarstwa odwiedziło 11.489 osoby. Liczba ta zawiera turystów zwiedzających Muzeum, uczestników warsztatów oraz osoby biorące udział w wernisażach wystaw prezentowanych i odwiedzających wystawy czasowe w Muzeum, a także gości odwiedzających obiekt w trakcie trwania Nocy Muzeów (1984) i Industriady (193).
Przez cały 2023 r. Muzeum działało zgodnie z założonymi godzinami otwarcia tj. :
poniedziałek – czwartek od 10:00 do 15:00,
piątki od 14:00 do 20:00,
soboty i niedziele od 11:00 do 18:00.
W Muzeum organizowane były w styczniu 2023 r. warsztaty dla dzieci w ramach ZAMEK CIESZYN PROJEKTOWO.
Na terenie muzeum przez cały 2023 r. działała Pracownia Introligatorska realizowana w ramach Szkoła Rzemiosł Cieszyn.
W lutym 2023 r. na terenie Muzeum nagrywany był program prezentujący ciekawe miejsca na terenie woj. śląskiego ”Z historią w tle” realizowany rzez TVP Katowice. Premiera 25 lutego 2023 r. na antenie TVP 3 i na platformie VOD.
W marcu 2023 r. Muzeum wystawiło swoje stoisko i przedstawiło prezentację na konferencji dla nauczycieli w Rybniku.
Celem działania była promocja wśród nauczycieli możliwości przyjazdu z klasami na zwiedzanie i warsztaty do Muzeum Drukarstwa. Działanie przyniosło wymierny efekt w postaci zwiększonej ilości odwiedzających Muzeum grup w miesiącach maj i czerwiec oraz październik i listopad.
W marcu realizowany był na terenie Muzeum program telewizyjny. Realizatorem była TVP historia, a program dotyczył ginącego zawodu jakim jest zecer. Program miał zasięg ogólnopolski, a jego premiera miała miejsce w dniu 7 maja 2023 r. na antenie TVP Historia i na platformie VOD.
W maju 2023 r. ogłoszony został przegląd twórczości dzieci i młodzieży nawiązujący do Roku Fredrowskiego. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej ilustrującej bajki dla dzieci Aleksandra Fredry. W przeglądzie wzięło udział 50 dzieci z Cieszyńskich szkół i przedszkoli. Przegląd finalizował wernisaż prac (29 maja 2023) i wystawa (zakończona 20 czerwca). Dyplomy zostały dostarczone wraz z pracami, tak aby uczestnicy mogli je otrzymać na uroczystych galach w szkołach i przedszkolach.
W maju 2023 r. Muzeum wzięło udział w Cieszyńskiej Nocy Muzeów otwierając się na zwiedzających w godzinach wieczornych.
W czerwcu (17 czerwca) odbyła się w województwie śląskim Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki. Muzeum znajduje się na Szlaku i realizuje zobowiązana wynikające z umowy.
Podczas wakacji w Muzeum odbywały się zajęcia warsztatowe dla uczestników półkolonii (Mała pracownia rzemiosła) organizowanych przez Zamek. W sumie odbyły się 2 dni warsztatowe, podczas których uczestnicy realizowali działania zarówno z zakresu drukarstwa jak i introligatorstwa.
W miesiącach wakacyjnych realizowane były spacery tematyczne po Cieszynie. W jednym z sierpniowych terminów, tematem spaceru było cieszyńskie drukarstwo. Uczestnicy spaceru podążali z przewodnikiem z Muzeum śladami dawnych cieszyńskich drukarni poznając ich historię i wkład, jaki wniosły w kulturę.
W miesiącach wakacyjnych, na zlecenie Stowarzyszenia Olza odwiedzili nas blogerzy, którzy realizowali materiał promujący Cieszyn i okolice. Zrealizowany został program „Co robić na śląsku? 10 atrakcji Śląska Cieszyńskiego i Morawskiego”.
We wrześniu 2023 r. w ramach działań kierowanych dla seniorów (weekend z seniorem 2023), zostały przygotowane warsztaty graficzne.
We wrześniu 2023 r. Muzeum brało udział w Pikniku Rodzinnym „Fundusze Unijne, Nowa Energia” w Bielsku-Białej.
W miesiącu listopadzie 2023 r. w Krakowie odbywała się konferencja naukowa związana z 550 rocznicą wydrukowania 1 druku na ziemiach polskich. Międzynarodowa konferencja organizowana przez Bibliotekę Państwowej Akademii Umiejętności i Państwowej Akademii Nauk – Muzeum Drukarstwa było partnerem konferencji. Dzięki temu działaniu, uczestnicy konferencji odwiedzili Muzeum, zwiedzali ekspozycję i wzięli udział w warsztatach drukarskich.
W ramach działań otwartych, dostępne były warsztaty graficzne i introligatorskie w 5 zaproponowanych przez Muzeum terminach, w których mógł wziąć udział każdy zainteresowany. W sumie przeprowadzonych zostało 140 tur warsztatowych.
WYSTAWY w 2023 r.
Typograficzne druki użytkowe – wystawa druków z różnych okresów od XIX do XXI wieku (25.11.2022 – 03.01.2023).
„Świat gór” Joanny Makuch-Folwarskiej. Wystawa grafiki artystycznej autorstwa wieloletniego pracownika Muzeum Drukarstwa Warszawskiego obejmowała kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach z przewagą linorytów, obrazujących przyrodę i panoramy polskich gór. Wernisaż 19.01.2023 r.
Grafiki z Pracowni Badań nad Ekslibrisem Współczesnym Uniwersytetu Śląskiego Wernisaż 02.03.2023 r.
Kolor w twórczości Zbigniewa Osenkowskiego - wystawa linorytów (prezentowana do połowy maja) Wernisaż 13.04.2023 r.
Wystawa prac grafików związanych z Muzeum Drukarstwa w Cieszynie wernisaż 25.05.2023 r.
Wystawa Ilustracji do bajek Aleksandra Fredry - wystawa prac podsumowująca przegląd prac zgłaszanych przez dzieci 29.05.2023 r.
Wystawa "WSPÓŁCZESNA GRAFIKA UKRAIŃSKA" 29.06.2023 r.
Wystawa „Rodzinne spojrzenie na grafikę” - wystawa prac prof. Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Krzysztofa Marka Bąka i dr hab. Katarzyny Handzlik – wykładowców Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Wernisaż: 14 września 2023
Wystawa „Jubileusz 85 lecia Zbigniewa Kubeczki z Orłowej” wystawa rozpoznawanego w regionie i nie tylko linorytnika, specjalizującego się w małych formach graficznych. Kubeczka Polak i Zaolziak, działacz społeczny przyciągnął do Muzeum wielu gości, ze środowiska artystycznego i kolekcjonerskiego z całej Polski i Czech. Wernisaż w dniu 19 października 2023 przyciągnął ponad 100 gości.
Wystawa „Z najlepszymi życzeniami”. Wystawa ponad 1100 pocztówek świątecznych z różnych okresów i krajów. Najstarsza pocztówka na wystawie została wysłana na święta w 1903 roku. Wernisaż w dniu 7 grudnia 2023 r. Wystawą zainteresowały się ogólnopolski media i była krótka migawka w niedzielnym programie „Teleexpress na deser”.
Więcej informacji na temat działalności Zamku Cieszyn znajduje się na stronie Wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości.