Ład przestrzenny

zarządzanie przestrzenią

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście, ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty.  Liczba rocznie wydawanych decyzji o warunkach zabudowy (45 w 2023 r.), utrzymuje się na niskim poziomie, przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. Wydano 15  decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

W Cieszynie w 2023 r. nie uchwalono nowych MPZP. Nie dokonano zmian w pozostałych planach. 

25

Liczba MPZP 

obowiązujących

0

Liczba planów 

uchwalonych

1 969

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

68,9%

Powierzchnia miasta 

objęta MPZP

Pokrycie terenu Cieszyna miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

Pokrycie terenu Cieszyna miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - mapka.

Pełen wykaz MPZP po kliknięciu w mapę

Miasto Cieszyn prowadzi również Geoportal, system  umożliwiający przeglądanie on-line danych przestrzennych oraz wyszukiwanie zbiorów i usług danych przestrzennych, informacji z różnych  rejestrów publicznych i załatwiania spraw urzędowych, w trybie publicznym lub chronionym, w  zależności od rodzaju danych i spraw do załatwienia. 

TERENY ZIELONE i przestrzenie publiczne

92,03

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

878,39

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

Zdjęcie kwiatów magnolii na tle ratusza.

Na podstawie wyników corocznego przeglądu drzew – pomników przyrody, przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne 6 drzew objętych ochroną.

Uchwałą Nr LV/658/23 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 30 sierpnia 2023 r. (Dz. U. Woj. Śląskiego, 12 września 2023 r. poz. 6796) ochroną jako pomnik przyrody objęto 1 drzewo (klon polny rosnący na terenie Kampusu Uniwersytetu Śląskiego);

Natomiast uchwałą Nr LV/659/23 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 30 sierpnia 2023 r. (Dz. Urz. Woj. Śląskiego, 12 września 2023 r., poz. 6797) zniesiono formę ochrony przyrody – pomnik przyrody z drzewa rosnącego na terenie kąpieliska miejskiego; 

Na terenach zieleni miejskiej posadzono 70 drzew – typowe sadzonki stosowane na terenach zieleni, tzn. obwody pni większości drzew mieściły się w przedziale 12-16 cm; nasadzenia te polegały przede wszystkim na uzupełnieniu zadrzewień w parkach, na zieleńcach i w pasach drogowych, a nowe drzewa wprowadzono w miejsce drzew usuniętych (głównie ze względu na obumarcie lub zły stan zdrowotny. Ponadto w lesie kieszonkowym na os. Podgórze (tzw. las Miyawaki) posadzono 458 drzew i krzewów.

Pod nadzorem Nadleśnictwa Ustroń przeprowadzono zabiegi z zakresu gospodarki leśnej w obrębie lasu komunalnego, położonego w rejonie ul. Harcerskiej (prace polegały na usunięciu wiatro- i śniegołomów oraz wycince drzew obumarłych, głównie świerków i jesionów). W wyniku prac łącznie pozyskano 25,04 m3 drewna tartacznego oraz 8,4 m3 drewna opałowego, które zostało sprzedane za kwotę 9.442,40 zł;

Prace nad opracowaniem dokumentacji koncepcyjno-programowej wraz z przeprowadzeniem działań z zakresu partycypacji społecznej dla przedsięwzięć pn. „Zielona Sieć” i „Samowystarczalne dzielnice” (w ramach projektu Cieszyn – miasto samowystarczalne) nie zostały ukończone. Zadanie było realizowane w 2023 r.

Ponadto Zamek Cieszyn jest partnerem w projekcie: Creative works with small and remote places (akronim: SMOTIES), finansowanym z programu Kreatywna Europa.  Więcej na ten temat na podstronie Wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości.

Gmina Cieszyn była współorganizatorem z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddział „Beskid Śląski” – Komisją Ochrony Przyrody corocznego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, umożliwiającego poznanie drzew – pomników przyrody na terenie Cieszyna (z budżetu miasta sfinansowano zakup nagród dla laureatów).

Kontynuowano współpracę z Towarzystwem Miłośników Ogrodnictwa, współorganizując kolejną edycję konkursu pn. „Cieszyn miastem kwiatów i zieleni”. Konkurs ma na celu wyłonienie i wyróżnienie najciekawszych i najefektowniej prezentujących się ogrodów przydomowych, zieleni towarzyszącej obiektom użyteczności publicznej lub obiektom usługowo-produkcyjnym oraz balkonów z najładniej zaaranżowaną zielenią. Ogrody oceniane były przez komisję konkursową dwukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego. Nagrody zostały wręczone 15 laureatom podczas finału w dniu 10 listopada 2023 r.

Uchwała Krajobrazowa

W 2023 r. kontynuowana była realizacja tzw. Uchwały Krajobrazowej, czyli Uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Cieszyna obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane - Uchwała  Rady Miejskiej Cieszyna Nr XIII/133/19 z dnia 28 listopada 2019 r.

Podejmowano działania zmierzające do likwidacji reklam dla których minął termin dostosowania w 2020 r. 

25 grudnia 2023 r. minął kolejny (podstawowy) termin dostosowania tablic i urządzeń reklamowych do zapisów uchwały. W związku z tym była prowadzona akcja informacyjna oraz liczne konsultacje dot. sposobu dostosowania szyldów i reklam w poszczególnych lokalizacjach. Zaprojektowano 6 ulotek obrazujących w prosty i graficzny sposób różne aspekty uchwały krajobrazowej. Reaktywowany został profil na facebooku  gdzie od września 2023 r. systematycznie umieszczane są posty informacyjne.


Funkcjonuje również ilustrowany poradnik dotyczący zasad umieszczania Szyldów na terenie Cieszyna – SZYLD CIESZYŃSKI”.

Poradnik "Szyld Cieszyński".