wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości
zamek cieszyn
Zamek Cieszyn od 2013 r. jest prowadzony wspólnie przez Miasto Cieszyn i Województwo Śląskie, co oznacza udział w szeregu przedsięwzięć w skali całego województwa.
Na budżet Zamku składają się dotacje podmiotowe z Urzędu Miejskiego Cieszyna oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, dotacje celowe jak na przykład ta dotycząca zarządzania Ekspozycją Drukarstwa, środki z projektów unijnych i ministerialnych, a także dochody własne, głównie z wynajmów przestrzeni biurowych i usługowych oraz sprzedaży biletów na Wieżę Piastowską.
Na koniec 2023 r. Zamek zatrudniał 26 osób na 19,05 etatu, w tym wynagrodzenia 7 osób (4,25 etatu) pokrywane były z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dodatkowo Zamek zlecał usługi stałe, związane m.in. z obsługą prawną, ochroną budynków, sprzątaniem.
Zamek jest siedzibą i obszarem działania takich organizacji jak:
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner,
EUWT Tritia,
Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”,
Fundacja „Laja” (Herbaciarnia),
Spółdzielnia Socjalna „Ofka” (8 Pokoi),
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce” oraz Fundacji Punktum Montessori (przedszkole).
W programie Dobre Innowacje, realizowanym w ramach w projektu „Polska dostępna - dostępność do zaprojektowania”, Zamek bezpośrednio współpracował ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, które jest liderem projektu.
Zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym Punkt Informacji Turystycznej współpracował także ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej „OLZA”.
Letnie spacery o tematyce historycznej organizowane były przez Zamek w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, a seria spotkań z historią wczesnego średniowiecza wraz ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”.
Dział Przedsiębiorczości
Wsparcie przedsiębiorczości
W 2023 r. Zamek Cieszyn wspierał Urząd Miejski w Cieszynie w organizacji spotkań dla przedsiębiorców:
W przestrzeniach Zamku zorganizowano w dniu 19.09.2023 r. spotkanie z serii "Cieszyn dla przedsiębiorców", pod nazwą "Samorząd-organizacje-biznes". Zamek zapewnił poczęstunek dla uczestników.
W listopadzie w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zorganizowano Dni Otwarte Szkoły Rzemiosł Cieszyn (w dniach 18-19.11.2023 r.), podwieczorek biznesowy (prezentacja przedsiębiorcom szklaku tramwaju) w dniu 20.11.2023 r., śniadanie biznesowe w dniu 21.11.2023 r. Zamek zapewnił poczęstunek dla uczestników.
Dostępność
W marcu 2023 r. został przeprowadzony audyt dostępności architektonicznej Zamku Cieszyn, w ramach projektu pod nazwą „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA) – kompleksowe usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych". W listopadzie otrzymano szczegółowy Raport z w/w audytu. Na jego podstawie opracowano plan wdrożenia dostępności Zamku Cieszyn.
W sierpniu opracowano i wprowadzono Zarządzeniem Dyrektora Regulamin obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami w Zamku Cieszyn.
Dział Wzornictwa
Dział Wzornictwa uczestniczy w projektach europejskich, ale też zajmuje się organizowaniem wydarzeń, które pokazują wartość dobrego projektowania w rozwiązaniach ważnych dla firm, ale także życia społecznego.
Graduation Projects
Projekty Kreatywna praca z małymi i odległymi miejscamie dla inteligentnych projektantówojektantów i przedsiębiorców, potencjalnie zainteresowanych nowymi, ciekawymi projektami.
GRADUATION PROJECTS 22
10 marca 2023 r. miało miejsce otwarcie 21 edycji wystawy Graduation Project. Wystawa prezentowała 29 najlepszych projektów dyplomowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wybranych na drodze międzynarodowego przeglądu. Towarzyszyły jej filmy przygotowane przez tegorocznych laureatów, które można oglądać online na: www.graduationprojects.eu oraz FB/graduation.projects.GP. Wystawę można było oglądać w Zamku Cieszyn do 28 maja.GRADUATION PROJECTS 23
w październiku rozpoczęto nabór zgłoszeń do 22 edycji międzynarodowego przeglądu prac dyplomowych absolwentów uczelni projektowych z krajów wyszehradzkich. W tegorocznej edycji odnotowano łącznie 302 zgłoszenia. W dniach 24-25 listopada 2023 r. międzynarodowe Jury wytypowało 30 najlepszych dyplomów, które zostaną pokazane na wystawie od 1 marca 2024 r. w Zamku Cieszyn.
KONKURS ŚLĄSKA RZECZ
W lutym Zamek Cieszyn rozpoczął realizację 18. Edycji konkursu Śląska Rzecz. Do konkursu zgłosiło się 38 firm i instytucji. Uroczysta Gala wręczenia nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej miały miejsce 22 czerwca. Statuetkę otrzymali:
produkt Śpiwór Radical H16 recco producent: PSS Ewa Piątkowska-Pająk Pajak-Sport,
grafika użytkowa Album Tychy – geometria przestrzeni, wydawca: Urząd Miasta Tychy,
w kategorii usługa nie przyznano nagrody głównej,
wystawiennictwo: Autoportret rzemieślnika. Wystawa dzieł Bogdana Kosaka, producent: Muzeum Śląskie w Katowicach.
Podczas gali zapewniono tłumaczenie wystąpień na język migowy. Wystawę w Zamku prezentowano do 10 września 2023 r.
Od 6 listopada 2023 r. do 16 stycznia 2024 r. – wystawa była prezentowana w Dobrotece w Dobrodzieniu.
Konkurs oraz wystawę honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Burmistrz Miasta Cieszyna, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
inne wystawy
Dizajn w Przestrzeni Publicznej. Rzemiosło. Od 17.09.2022 r. do 08.01.2023 r. wystawa zabierała widzów w podróż dookoła świata. Prezentowała współczesne projekty, czerpiące z tradycyjnych technik rzemieślniczych, wskazywała, jak rzemiosło może funkcjonować jako usługa i co kryje się pod hasłem: nowe rzemiosło w odniesieniu do przestrzeni, z której korzystamy wspólnie.
Wystawa Typo-gracze - autorski projekt realizowany ze studentami kierunku Grafika w ramach przedmiotu Projektowanie publikacji na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wystawa prezentowała projekty zadania semestralnego pod nazwą: TRIUMF TYPOGRAFII – CZYLI NAJWIĘKSI TYPO-GRACZE. To zbiór 19-publikacji poświęconych zagadnieniom związanym z typografią oraz przybliżających historię najważniejszych projektantów i projektantek krojów pism z całego świata.
Z naturą projektowane. Wystawa prac studentów UTW w Brennej. Prezentowana od 13 kwietnia 2023 r. do 28 maja 2023 r. w małym hallu Zamku Cieszyn. Wystawa obejmowała prace rękodzielnicze aktywnych seniorów - członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brennej. Na wystawie było można zobaczyć prace wykonane w różnych technikach, m.in. ceramika, akwarela, ołówek, druty, szydełko.
Wystawa prezentująca międzynarodowy projekt „Human Cities” oraz miejsce jego realizacji – Bobrek w Cieszynie – wystawa na terenie Wzgórza Zamkowego w dniach od 25 maja do 11 czerwca 2023 r. i na terenie osiedla od 30 czerwca do 19 lipca 2023 r.
Wystawa prezentująca wizualizacje z propozycjami studentów na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego na Bobrku (prezentowana na osiedlu w dniach od 19 lipca do 21 sierpnia 2023 r.).
Dizajn w przestrzeni publicznej Urban Farming. Rolnictwo przenosi się do miast (prezentowana w budynku Oranżerii od dnia 26 października 2023 r. do dnia 3 grudnia 2023 r.), połączona z konferencją.
„Rzemiosło zachwyca. Wystawa podsumowująca I edycję Szkoły Rzemiosł Cieszyn” (wystawa prezentowana w budynku Oranżerii od dnia 10 grudnia 2023 r.).
Projekty
Intride – Soft, Digital and Green Skills for Smart Designers
W styczniu 2023 r. Lider projektu INTRIDE – Soft, Digital and Green Skills for Smart Designers złożył ostatni, rozliczający raport z realizacji projektu. W maju 2023 r. otrzymano informację z instytucji zarządzającej programem Erasmus+ , w ramach którego projekt otrzymał dofinasowanie, o pozytywnym rozliczeniu i zakończeniu.
Projekt INTRIDE zakładał pionierskie rozwiązanie w zakresie tworzenia sieci współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego, przedsiębiorcami i centrami technologicznymi, mające na celu opracowanie wspólnego programu nauczania projektantów. Program uwzględniał miękkie, cyfrowe i zielone kompetencje, kluczowe jako czynniki stymulujące innowacje w MŚP sektora wytwórczego. W ramach projektu Zamek współtworzył nowy program szkoleń dla projektantów, realizował założony cykl warsztatów i spotkań.
Projekt: Dobre Innowacje
Celem głównym projektu było zwiększenie wykorzystania innowacji społecznych poprzez wyszukanie potencjalnych innowatorów oraz udzielenie im wsparcia merytorycznego, organizacyjnego, technicznego i finansowego w formie grantu na rozwój ich pomysłów. Zadanie projektu – opracowanie innowacji adresowanych do seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Wsparcie finansowe przeznaczone dla 40 innowacji społecznych, a 4 o największym potencjale do zastosowania na szeroką skalę do opracowania w wersji finalnej i upowszechnienia, promowania i włączenia do polityk publicznych.
2023 r. był poświęcony realizacji kolejnych etapów projektu Dobre Innowacje, na które składały się: opracowanie logotypów wraz z księgami znaku oraz filmy promujące dla 4 wybranych przez Komisję Oceny Innowacji Innowacje Społeczne. Zaprojektowano i wyprodukowano wystawę planszową Dobre Innowacje, pokazującą 13 najciekawszych Innowacji o wysokim potencjale wdrożeniowym. Wśród nich znalazły się dwa projekty z Cieszyna: „Przewodnik organizacji rewalidacyjnej pracowni ceramicznej” opracowany przez Bogdana Kosaka oraz "Balans place w każdej szkole” opracowany przez Wiolettę Matusiak. Wystawa była prezentowana w kwietniu w Instytucie Dizajnu w Kielcach, w maju podczas Łódź Design Festiwal oraz w czerwcu w Zamku Cieszyn.
Projekt: Creative works with small and remote places (SMOTIES)
Projekt SMOTIES To kolejne, wspólne działanie europejskich partnerów tworzących platformę Human Cities. Są nimi instytucje publiczne, uczelnie wyższe, centra projektowe, organizacje pozarządowe, ośrodki badawcze zlokalizowane w 10 europejskich miastach:
Mediolan (Włochy),
Rejkiawik (Islandia),
Ermopouli (Grecja),
Funchal (Portugalia),
Saint-Étienne (Francja),
Graz (Austria),
Ljubljana (Słowenia),
Tallinn (Estonia),
Cieszyn (Polska),
i Londyn (Wielka Brytania).
Jedynym polskim partnerem jest Zamek Cieszyn. SMOTIES opiera się na zaangażowaniu lokalnej społeczności i poprzez wspólne działania w przestrzeni publicznej ma przyczynić się do pobudzania aktywności i kreatywności „małych i odległych miejsc”. Jako polski partner jako miejsce działań wybraliśmy Bobrek.
25.05-27.05.2023 r. – organizacja międzynarodowego zjazdu partnerów projektu „Human Cities. Creative works with small and remote places” (SMOTIES).
25.05-11.06.2023 r. - wystawa prezentująca międzynarodowy projekt „Human Cities” oraz miejsce jego realizacji – Bobrek w Cieszynie – wystawa na terenie Wzgórza Zamkowego.
02.06.2023 r. – spotkanie z mieszkańcami na osiedlu Bobrek Zachód w celu rozmowy nad wspólnym projektowaniem przestrzeni rekreacyjnej na Bobrku – „Zaprojektuj z nami teren rekreacji na Bobrku”.
03.06.2023 r. – całodniowe warsztaty ze studentami Politechniki Śląskiej, Wydziału Architektury oraz ich opiekunami w celu opracowania wstępnych propozycji zagospodarowania terenu rekreacyjnego na podstawie potrzeb mieszkańców.
30.06-19.07.2023 r. - Wystawa prezentująca międzynarodowy projekt „Human Cities” oraz miejsce jego realizacji – Bobrek w Cieszynie – wystawa na terenie osiedla Bobrek Zachód.
19.07-21.08.2023 r. – Wystawa prezentująca wizualizacje z propozycjami studentów na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego na Bobrku. Zbieranie opinii mieszkańców odnośnie przedstawionych wizualizacji drogą listową (przytwierdzona do wystawy skrzynka na listy), mailowo, telefonicznie oraz osobiście (dyżury pracowników w budynku Zamku).
29.08.2023 r. – spotkanie mediacyjne dla mieszkańców Bobrka – moderowanie rozmowy między przeciwnikami i zwolennikami zagospodarowania terenu boiska. Wypracowanie wspólnej wizji tej przestrzeni.
07.09.2023 r. – spotkanie z mieszkańcami na osiedlu Bobrek Zachód w celu podsumowania działań dotyczących projektowania terenu rekreacji na Bobrku (przedstawienie zebranych opinii i nakreślenie dalszych działań). Jako wydarzenie towarzyszące dla dzieci - organizacja warsztatów ze stempli modulo.
01.12.2023 r. – spotkanie z burmistrzem Przemysławem Majorem oraz przedstawicielami Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielni Cieszynianka w celu zaprezentowania i przekazania raportu z procesu partycypacyjnego dotyczącego zagospodarowania terenu rekreacyjnego osiedla Bobrek (w tym koncepcji zagospodarowania terenu).
28.12.2023 r. – zakup mebli miejskich (stoły, ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci) do rozmieszczenia na terenie zielonym na osiedlu Bobrek Zachód.
Projekt SMOTIES potrwa do października 2024 r.
projekt: Obserwatorium Designu
19 maja 2023 r. podczas Śląskiego Festiwalu Innowacji, Rada Programowa Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych wyraziła zgodę na powołanie Obserwatorium Dizajnu w Województwie Śląskim. Nowe Obserwatorium współtworzą Zamek Cieszyn( Lider) oraz partnerzy Akademia WSB i Media Lab (instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów).
W październiku 2023 r. został złożony wniosek o dofinasowanie projektu systemowego pn.: Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji, którego jednym z Partnerów jest Zamek Cieszyn a Liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Głównym celem projektu będzie wsparcie i usprawnienie zarządzania rozwojem regionu w zakresie regionalnego potencjału innowacyjnego oraz naukowo-technologicznego. W ramach projektu Zamek będzie odpowiedzialny za koordynowanie prac Obserwatorium Designu.
Celem Obserwatorium designu i działań Zamku Cieszyn w projekcie będzie rozwój obserwatorium poprzez:
Badania dotyczące stanu i potrzeb designu w Województwie Śląskim,
Popularyzowanie designu jako narzędzia zmiany,
Łączenie przedstawicieli twórczych i innowacyjnych środowisk z terenu województwa, Polski i Europy,
Monitorowanie dostępnych programów i projektów umożliwiających finansowanie działań wzorniczych w regionie,
Przygotowywanie stosownych raportów.
Projekt rozpoczął się w listopadzie 2023 r. i potrwa do października 2025 r. Jest dofinasowany w 100% ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój dla Działania: FESL.01.03-Ekosystem RIS.
Planowany budżet Zamku Cieszyn: 261.500,00 zł.
Cieszyn — Miasto Samowystarczalne
Cieszyn Miasto Samowystarczalne
W 2023 r. kontynuowano prace związane z realizacją projektu PROGRAM ROZWOJU LOKALNEGO (PRL) dla Cieszyna.
Zamek Cieszyn w ramach umowy partnerstwa z Urzędem Miejskim realizował 4 przedsięwzięcia:
Szkołę Rzemiosł,
Zielone sąsiedztwo,
Dostępność Wzgórza Zamkowego – nieinwestycyjne,
Dostępność Wzgórza Zamkowego – inwestycyjne.
Przy Zamku Cieszyn powstała Szkoła Rzemiosł Cieszyn – inicjatywa, która znalazła finansowanie w projekcie Cieszyn – miasto samowystarczalne, ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu Rozwój Lokalny. W jej tworzeniu udział wzięli m.in. Uniwersytet Śląski, lokalne środowiska kreatywnych firm oraz tradycyjne zakłady rzemieślnicze. Szkoła miała inspirować do rozwoju rzemiosła, poszukiwania nowych form jego wykorzystania, a także budować lokalną przedsiębiorczość w oparciu o te rzemiosła. Oferta Szkoły skierowana była do osób dorosłych, które chciały nabyć i poszerzyć umiejętności w zakresie tradycyjnego rzemiosła, ale z jej zasobów sprzętowych będą też mogli korzystać w przyszłości uczniowie cieszyńskich szkół. Szkoła Rzemiosł ruszyła w marcu 2023 r., jej oficjalne zakończenie miało miejsce w grudniu 2023 r.
Zadania wykonane w ramach przedsięwzięcia w 2023 r.:
przeprowadzenie procesu rekrutacji,
realizacja strategii komunikacji Szkoły,
opracowanie filmu zapowiadającego utworzenie Szkoły: https://www.facebook.com/100089249880689/videos/2439838086165149/,
opracowanie strony internetowej Szkoły Rzemiosł,
wykonanie dokumentacji fotograficznej rzemieślników, w pracowniach,
realizacja programu nauczania w ramach zajęć w pracowniach rzemieślniczych oraz w ramach modułu biznesowego doposażono Sali warsztatowej i wykładowej Zamku Cieszyn,
zakup narzędzi i materiałów potrzebne do realizacji zajęć,
doposażenie Sali Zamku Cieszyn do prowadzenia zajęć i warsztatów, zawarto umowy z rzemieślnikami i nauczycielami modułu biznesowego,
przeprowadzenie uroczystej inauguracji Szkoły Rzemiosł w dniu 3 marca 2023 r., w Inauguracji wziął udział Minister Funduszy i Polityki Regionalnej,
organizacja wyjazdu studyjnego w Bieszczady w lipcu 2023 roku,
organizacja w czasie wakacji półkolonii dla dzieci, w ramach których przez tydzień w lipcu i przez tydzień w sierpniu dzieci brały udział w zajęciach prowadzonych przez rzemieślników Szkoły Rzemiosł, m.in. snycerstwo, plecionkarstwo, ceramika, introligatorstwo,
promocja Szkoły na konferencjach m.in. Poznań Design Festiwal,
realizacja filmu podsumowującego pierwszą edycję Szkoły Rzemiosł Cieszyn – https://www.youtube.com/watch?v=aimnHc8BJx4&t=2s,
organizacja Dni Otwartych Szkoły Rzemiosł Cieszyn w dniach 18-19.11.2023 roku,
organizacja uroczystego zakończenia pierwszego roku Szkoły Rzemiosł Cieszyn wraz z realizacją wystawy prac uczestników podsumowującą pierwszą edycję,
opracowanie modelu biznesowego Szkoły.
Termin zakończenia przedsięwzięcia - 30 kwietnia 2024 r.
Szkoła Rzemiosł to jedno z trzech przedsięwzięć projektu Cieszyn Miasto Samowystarczalne przypisanego Zamkowi.
Innym przedsięwzięciem projektu PRL realizowanym przez Zamek Cieszyn w 2023 r. było przedsięwzięcie pod nazwą Zielone sąsiedztwo PRL-28 - Aktywne włączenie społeczności lokalnej w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu (działanie nieinwestycyjne).
Przedsięwzięcie „Zielone sąsiedztwo” wpisane do „Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Cieszyn do roku 2030”. W dokumencie łączono jego realizację z programami „Edukacja dla klimatu” i „Szkoły i przedszkola dla klimatu”.
Przedsięwzięcie o znaczeniu edukacyjnym. Miało na celu zachęcić mieszkańców do oddolnych działań w najbliższym sąsiedztwie, które pozwolą na praktyczne wdrażanie zasad ekologii m.in. poprzez prosty system wsparcia w postaci zakupu nasion, ziemi, zbiorników na deszczówkę, narzędzi ogrodniczych itd. Efektem przedsięwzięcia miało być opracowanie zbioru zasad tworzenia miejsc zielonych w mieście w wyniku kampanii promocyjnych, konsultacji z mieszkańcami, imprez towarzyszących propagujących ideę. W rezultacie miało powstać wg projektu 6 miejsc zielonych na udostępnionych mieszkańcom terenach z zasobów miejskich oraz 6 ogrodów edukacyjnych (przedszkolno - przyszkolnych).
Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto 01.07.2023 r.
Do końca 2023 r., zrealizowano:
1. kampanię promocyjną na stronie internetowej instytucji, w gazecie Wiadomości Ratuszowe, artykuł sponsorowany w lokalnej gazecie Głos Ziemi Cieszyńskiej, portalu ox.pl, mediach społecznościowych,;
2. opracowanie i druk materiałów graficznych i gadżetów dla mieszkańców,
3. wstępne opracowanie zasad tworzenia zielonych miejsc na podstawie ustaleń dot. terenów zieleni w mieście – spotkania i konsultacje ze spółdzielniami mieszkaniowymi i innymi podmiotami (Zakład Budynków Mieszkalnych, Spółdzielnia Mieszkaniowa Cieszynianka, Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, Liburnia. Spółdzielnia Mieszkaniowa, ZAPON, Urząd Miejski Cieszyn),
4. opracowanie regulaminów uczestnictwa w przedsięwzięciu dla zespołów mieszkańców,
5. przeprowadzenie naborów pomysłów mieszkańców - konsultacje pomysłów mieszkańców prowadzone podczas wydarzeń, telefonicznie, osobiście i w terenie przez koordynatora projektu, wybór zwycięskich zespołów, podpisanie umów,
6. organizacja w dniach 11-13 sierpnia 2023 r. pierwszego wydarzenia propagującego ideę towarzyszącego imprezom miejskim: stoisko informacyjne dot. projektu, konsultacje projektów mieszkańców + warsztaty o charakterze ekologicznym (młotkowanie roślin na eko-torbach, stemple graficzne Modulo, haft roślinny, budowa domków dla zapylaczy) podczas XXII Skarbów z Cieszyńskiej Trówły,
7. organizacja w dniach 15-17 września 2023 r. drugiego wydarzenia propagującego ideę towarzyszącego imprezom miejskim - stoisko informacyjne dot. projektu + warsztaty towarzyszące imprezie Off Travellers - Festiwal Podróży, Ekologii i Dobrego Życia (warsztaty: kąpiel leśna, warsztaty herbaciane, permakultury, mindfullnes, stemple graficzne Modulo, wyplatania KOBOKO, haft roślinny, domki dla zapylaczy, kadzidła z ziół,
8. realizacja zakupów nasion, narzędzi, roślin – realizacja „zielonych” inicjatyw przez mieszkańców,
9. organizacja trzeciego wydarzenia – w dniu 26 października 2023 r. - Konferencja „Dizajn w przestrzeni publicznej Urban Farming- Rolnictwo przenosi się do miast!”. W konferencji wzięło udział około 90 osób. Prowadzony był streaming na żywo na profilu Facebook Instytucji. Tematy poruszane podczas konferencji:
Wychylone w przyszłość. Jak miejskie rolnictwo może przekształcić nasze miasta | Joanna Erbel / Coop Tech Hub,
Szkoła przyjazna klimatowi. Modelowe centrum edukacji na temat łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w mieście Barbara Surmacz-Dobrowolska / Fundacja Sendzimira,
Architektura miejskiego rolnictwa i agroekologiczny urbanizm | Aleksandra Nowysz / Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
Przestrzenie regeneracji - połączenie technologii i funkcjonalnej zieleni | Paulina Grabowska / NASDRA Conscious Design,
Miasto to nie firma. To farma. Czyli agroekologia wkracza do metropolii | Klaudia Kryńska / AgroPermaLab,
Jadalny Kraków – od jadalnego balkonu do jadalnego miasta | Katarzyna Przyjemska-Grzesik / Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie,
10. realizacja wykładu autorskiego w dniu 13 listopada 2023 r. dot. rolnictwa ekologicznego z pokazem filmowym. Odbiorcami wykładu byli studenci i uczniowie szkół średnich,
11. opracowanie założeń kampanii edukacyjnej w szkołach,
12. udział w spotkaniu dot. zmian klimatu i błękitno-zielonej infrastruktury dla jednostek samorządowych podlegających Urzędowi Miejskiemu w dniu 14 grudnia 2023 r. – przedstawienie planu i zasad dot. tworzenia zielonych miejsc szkołom i przedszkolom miejski,
13. realizacja zakupów ogrodniczych,
14. realizacja miejsc zielonych przez mieszkańców - rabaty kwiatowe, pojemniki na deszczówkę. Przedsięwzięcie kontynuowano do 30 kwietnia 2024 r.