Związki, stowarzyszenia i miasta partnerskie

Związki i Stowarzyszenia o charakterze ponadlokalnym

Gmina Cieszyn współpracuje z innymi społecznościami samorządowymi poprzez członkostwo w związkach i stowarzyszeniach ponadlokalnych, takich jak:

Związki i Stowarzyszenia o charakterze lokalnym

Cieszyn współpracuje z innymi społecznościami samorządowymi poprzez członkostwo w stowarzyszeniach lokalnych, takich jak:

Samorządowe Stowarzyszenie Ziemi Cieszyńskiej z siedzibą w Cieszynie

Wybrane inicjatywy realizowane przez Miasto Cieszyn wspólnie z samorządami członkowskimi w ramach członkostwa w Stowarzyszeniu Samorządowym Ziemi Cieszyńskiej:

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" i Euroregionu Śląsk Cieszyński

Wybrane elementy działalności Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” i Euroregionu Śląsk Cieszyński na rzecz i we współpracy z Miastem Cieszyn:


Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka 

W dniu 28.09.2023 r. przedstawiciele Gminy Cieszyn, partnera projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków) uczestniczyli w briefingu prasowym, w trakcie którego podpisana została umowa dotycząca realizacji ww. inwestycji w ramach programu Kolej+. Umowa została podpisana pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Miastem Bielsko-Biała, będącym liderem projektu.


W dniu 30.11.2023 r. Rada Miejska Cieszyna przyjęła Plan Zrównoważonej Mobilności dla Aglomeracji Beskidzkiej 2040+ w drodze Uchwały Nr LVIII/691/23. Plan Zrównoważonej Mobilności dla Aglomeracji Beskidzkiej obejmuje wszystkie aspekty mobilności w obszarze gmin instytucjonalnie zintegrowanych poprzez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „Aglomeracja Beskidzka”.

W opracowanym Planie, zwrócono uwagę na potrzebę poprawy mobilności poprzez integrację i zwiększenie dostępności do publicznego transportu zbiorowego. Kierunki działań przedstawione w Planie równoważą mobilność nie poprzez ograniczenia, lecz z użyciem konkurencyjności. Bazowym elementem wizji jest publiczny transport zbiorowy, który poprzez efektywne funkcjonowanie, dużą dostępność i zapewnienie wysokiego komfortu przemieszczania zapewni zwiększony udział pasażerów, ograniczy obecną kongestię oraz perspektywicznie

zmniejszy wydatki związane z infrastrukturą drogową.

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie Cieszyna:

Współpraca z Czeskim Cieszynem

Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki.

Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki


W 2023 r. kontynuowano działania w zakresie największego polsko-czeskiego projektu realizowanego przez miasto Cieszyn i Czeski Cieszyn.


Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska Nr proj. CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_029/0001831.

W grudniu 2023 r. zakończono realizację  projektu, którego głównym celem było stworzenie transgranicznego produktu turystycznego  opartego o historię cieszyńskiej linii tramwajowej istniejącej w mieście w latach 1911-1921 będącej punktem wyjścia do opowieści o Cieszynie. (m.in. oznaczenie szlaku, upamiętnienie przystanków w przestrzeni miejskiej, wykonanie  „wirtualnych przystanków” – aplikacji powiązanej z przystankami, opracowanie video mappingu 3D – na fasadzie ratusza, wykonanie repliki tramwaju cieszyńskiego i posadowienie go nad brzegiem Olzy, przed budynkiem nowopowstałego Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej, opracowanie wystawy, filmów i prezentacji oraz publikacja drukowanych materiałów promocyjnych  szlaku , ulotek, broszur, gier memo etc., stworzenie Kulinarnego szlaku cieszyńskiego tramwaju, kampanie promocyjne, konkursy  etc.)


Wdrożenie projektu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności transgranicznej oferty turystycznej miast Cieszyn i Český Těšín, dzięki upamiętnieniu wspólnej, unikalnej na całym pograniczu atrakcji z początku XX w. - cieszyńskiego tramwaju.


Główne działania zrealizowane w ramach projektu:



Więcej informacji pod linkiem www.cieszyn.pl/strefa-mieszkanca/pages/projekty-ze-zrodel-zewnetrznych/projekty-unijne/1019,szlakiem-cieszynskiego-tramwaju


Zdjęcie ulicy miasta.
Zdjęcie osób na ulicy.
Zdjęcie osób spacerujących na ulicy.


Dodatkową atrakcją „podróży" jest kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju

W 18 lokalach gastronomicznych Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, odwiedzający mogą delektować się wyjątkowymi daniami, stworzonymi specjalnie na cześć historycznego tramwaju. Każdy z tych kulinarnych przystanków oferuje coś wyjątkowego, łącząc lokalne tradycje kulinarne z tematyką

tramwajową. Inicjatywa ta nie tylko wzbogaca ofertę turystyczną miasta, ale również wspiera lokalną

gastronomię, tworząc unikatową przestrzeń do smakowania historii Cieszyna.


„Szlak cieszyńskiego tramwaju” prowadzi od dworca w Czeskim Cieszynie do skrzyżowania ulic Wyższa Brama i Bielskiej w Cieszynie, „Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju” zaś został utworzony, wspólnie z przedsiębiorcami, którzy zdecydowali się upamiętnić cieszyński tramwaj w menu swoich punktów gastronomicznych. Oferują całe tematyczne zestawy, dania lub np. desery, ciastka, sałatki czy napoje.


Do projektu dołączyło 18 obiektów gastronomicznych – sześć z Czeskiego Cieszyna oraz dwanaście z Cieszyna. Wszystkie restauracje, kawiarnie i punkty gastronomiczne z rąk burmistrza Czeskiego Cieszyna Karla Kuly i burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz otrzymały certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie.

Współpraca z Puckiem

Puck - Cieszyn - Herb Miast Partnerskich.

„Miasto Cieszyn i Miasto Puck w dążeniu do rozwoju obu wspólnot samorządowych zobowiązują się do stałej współpracy i wspierania wszelkich kontaktów pomiędzy organizacjami społecznymi, młodzieżowymi, kulturalnymi i gospodarczymi miast” - czytamy w Umowie Partnerskiej pomiędzy miastami, która podpisana została w dniu 3 maja 2002 r. przez ówczesnych burmistrzów - Bogdana Ficka (Cieszyn) i Adama Zażembłowskiego (Puck).

Ważne wydarzenia w ramach współpracy z puckiem w 2023 r.